AKTUALNOŚĆ

24 czerwca 2021 | Bez kategorii

Kradzieże samochodów w Polsce 2020 r.

Kradzieże samochodów w Polsce 2020 r.

Z raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przedstawiającego dane statystyczne dotyczące kradzieży samochodów wynika, że w minionym roku, w Polsce skradziono 6910 samochodów. Jest to dziesięciokrotnie mniej niż w roku 1999, kiedy to odnotowano rekordową liczbę kradzieży. Chociaż już od kilku lat utrzymuje się podobny poziom kradzieży, jednak według statystyk   z roku na rok znikają coraz droższe i młodsze modele samochodów.

Gdzie dokonano najwięcej kradzieży?

Statystyki policyjne wykazały, że największą liczbę samochodów skradziono w woj. Mazowieckim – 2699 pojazdów (z czego 1801 w samej Warszawie), co stanowi prawie 40% wszystkich kradzieży dokonanych w 2020 roku. Na drugim końcu rankingu znalazły się takie województwa jak opolskie (55), podlaskie (64) i świętokrzyskie (67).

Które marki najczęściej padały łupem złodziei?

Najczęściej kradzione były samochody marek niemieckich i japońskich. Na szczycie listy znalazły się Toyota, Audi, BMW oraz Volkswagen. Najczęściej kradzionym modelem w Polsce okazało się Audi A4 (174). Z Warszawy najczęściej ginęły modele Toyoty. Wśród kradzionych modeli znalazły się również rzadko spotykane na drogach Volkswagen Multivan (38 szt.), Infiniti Q50 (34 szt.), Kia Stinger (23 szt.) czy Maserati Ghibli (7 szt.).

Mimo, iż w Polsce poziom kradzieży utrzymuje się na dość niskim poziomie, to jednak nadal warto pamiętać o podstawowych zasadach zachowania ostrożności.

Jak działają złodzieje?

Coraz bardziej zaawansowane technologie stosowane w samochodach sprawiają, że dzisiejszy złodziej często zamiast łomu nosi ze sobą komputer. Metoda na walizkę to popularny sposób włamania do samochodów z systemem bezkluczykowym. Polega ona na wzmocnieniu sygnału z kluczyka przez jedno urządzenie i przesłaniu go do drugiego urządzenia znajdującego się w pobliżu samochodu. Samochód reaguje tak, jakby kluczyk był obok. Złodziej bez trudu otwiera drzwi i odjeżdża. Posiadając samochód z systemem bezkluczykowym pamiętaj, aby nie odkładać breloczka w pobliżu drzwi i okien. Dodatkowo używajmy specjalnych futerałów tłumiących sygnał, tak by jego wychwycenie i przesłanie dalej było znacznie utrudnione.

Metody na walizkę używają głównie zorganizowani przestępcy. Drobni złodzieje szukają okazji do kradzieży np. stosując metodę na butelkę lub na kartkę papieru.

Pierwsza polega na podłożeniu plastikowej butelki z wodą pod koło. Butelka z wodą po najechaniu powoduje nagły huk. Kartka papieru natomiast ma za zadanie zasłonić widoczność przy cofaniu z miejsca parkingowego. W obu przypadkach cel jest ten sam, zmusić kierowcę do opuszczenia pojazdu i zostawienia kluczyków w środku. Dlatego jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi przy ruszaniu, nie pozostawiaj kluczyków w stacyjce. Warto wyrobić w sobie nawyk wyłączania silnika za każdym razem, kiedy wysiadasz, nawet jeżeli to jest tylko na chwilę.

Zainwestuj w dodatkowe zabezpieczenia.

Niezależnie od tego jaki samochód posiadasz, zadbaj o dodatkowe zabezpieczenia, które nawet jeśli nie powstrzymają, to na pewno spowolnią złodzieja lub pomogą w odzyskaniu pojazdu po stwierdzeniu kradzieży. Systemy monitorowania, blokady zapłonu, skrzyni biegów czy kierownicy to jedne z popularniejszych sposobów zabezpieczenia. Wybierając sposób zabezpieczenia najlepiej zdecydować się na więcej niż jedno rozwiązanie.

Firma Hertz Systems oferuje usługę monitorowania GPS opartą na autorskim systemie „Klosz”. Rozwiązanie to zapewnia całodobową ochronę pojazdu. W przypadku nieautoryzowanego przemieszczenia się pojazdu, wysyłany jest sygnał do Stacji Monitorowania Alarmów, a właściciel każdorazowo zostaje powiadomiony o alarmie. Dzięki temu usługa działa jak parking strzeżony, niezależnie od tego gdzie samochód został zaparkowany. Dodatkową korzyścią rozwiązania proponowanego przez Hertz Systems jest dostęp do aplikacji Hertz GPS Online. Aplikacja umożliwia całodobowy monitoring pozycji samochodu, a dodatkowo może przechowywać dane takie jak historia przebytych tras czy raport spalania.


Jesteś zainteresowany ofertą? Skontaktuj się z naszym doradcą:

tel. +48 785 777 553, +48 724 888 888

Więcej szczegółów na www.hertzsystems.com/

Kontakt

Dodatkowych informacji na temat rozwiązań i systemów, które oferujemy, udzielą nasi konsultanci. Prosimy o kontakt bezpośrednio z wybraną osobą lub przez poniższy formularz.

 

Hertz Systems Ltd Sp. z o. o.
al. Zjednoczenia 118 A
65-120 Zielona Góra
email: hertz@hertzsystems.com
tel.: +48 68 328 70 00
Dział Badań i Rozwoju
Park Technologii Kosmicznych

ul. Nowy Kisielin – A. Wysockiego 1
66-002 Zielona Góra