AKTUALNOŚĆ

14 października 2020 | SYSTEM ANTYDRONOWY

System HAWK Moduł hakowania

System HAWK Moduł hakowania

Moduł hakowania – nowość w ochronie przed dronami

Ilość i rodzaj dronów znajdujących się w użyciu dynamicznie wzrasta. Rozwija się również technologia ich wytwarzania. Z każdym mijającym dniem drony są coraz mniejsze, szybsze i trudniejsze do wykrycia. Komercyjne drony stanowią obecnie duże zagrożenie bezpieczeństwa w wielu sytuacjach, w tym w infrastrukturze krytycznej i obiektach strategicznych, lotniskach, więzieniach, obiektach rządowych, bazach wojskowych, obiektach i ochronie VIP i nie tylko. Drony to nowe zagrożenie, dotychczas niebrane pod uwagę, a które należy uwzględnić w systemach zabezpieczeń.

W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami wielu małych, ale również kilku poważnych incydentów związanych z niebezpieczną działalnością dronów. Gdy Federal Bureau of Prisons w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku rozpoczęło ewidencjonowanie incydentów z dronami, już w pierwszym roku odnotowało 23 incydenty z dronami. W 2019 r. liczba ta się podwoiła i wynosiła już 57 incydentów. Również lotniska doświadczyły negatywnych skutków incydentów z dronami. Wielogodzinne opóźnienia, wysokie straty finansowe oraz tysiące niezadowolonych pasażerów to efekt braku odpowiedniego zabezpieczenia antydronowego. To tylko wybrane przykłady, gdyż pełna lista mogłaby zawierać kilka tysięcy rekordów. Wiele z nich jest jeszcze nienotowanych, szczególnie w obszarze infrastruktury cywilnej.

Czy istnieją skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed dronami?

Oczywiście, że tak. Właśnie w tym celu powstał system antydronowy opracowany przez firmę Hertz Systems. W jego skład wchodzą detektory, neutralizatory oraz centrum monitorowania. System antydronowy HAWK jest tworzony w oparciu o najnowszą technologię i nowoczesne rozwiązania.
W zeszłym miesiącu system HAWK został wzbogacony o moduł hakowania dedykowany dla terenów o gęstej zabudowie. To zaawansowane rozwiązanie, które automatycznie wykrywa, lokalizuje oraz identyfikuje wrogie drony, oraz przejmuje kontrolę nad komercyjnymi dronami, powodując ich odepchnięcie od strefy ochranianej lub bezpieczne wylądowanie w wyznaczonym rejonie, bez wpływu na drony legalnie wykonujące loty i bez zakłócania komunikacji Wi-Fi i sygnałów GPS.

Moduł hakowania jest rozwiązaniem wykorzystującym nie zakłócającą, niekinetyczną technologię, niezależną od pola widzenia. System jest dostępny w szerokiej gamie konfiguracji wdrożeniowych. Służy zapewnieniu pełnej elastyczności operacyjnej oraz kompleksowej możliwości przeciwdziałania dronom w dowolnym scenariuszu w zagęszczonym środowisku lub na otwartym terenie.

Jak to działa w praktyce?

Moduł hakowania w sposób pasywny i ciągły skanuje i wykrywa unikalne sygnały komunikacyjne używane przez komercyjne drony. Po wykryciu system wyodrębnia identyfikatory dronów, aby odróżnić autoryzowane drony od intruzów (IFF) i dekoduje sygnał telemetryczny w celu wyodrębnienia pozycji drona z dokładnością GPS, a także jego pozycji startowej (w pobliżu pilota) w czasie rzeczywistym.

Gdy nieuprawniony dron wejdzie w obszar chroniony, moduł przekazuje unikalny sygnał sterujący, który przejmuje kontrolę nad dronem intruzem, odłączając jednocześnie sygnał sterujący od operatora drona, uniemożliwiając jego przeprogramowanie lub ingerencję w zaprogramowane dane. Po przejęciu kontroli moduł wysyła sygnał odpychania, powodując, że dron powraca do pozycji startowej zgodnie z zaplanowanym przez jego pilota zachowaniem w przypadku utraty komunikacji lub kieruje tego drona na wcześniej zdefiniowaną bezpieczną trasę, powodując jego wylądowanie w określonej, bezpiecznej lokalizacji. Podczas procesu przejęcia kontroli, użytkownik drona (pilot) traci wszelką kontrolę nad dronem, (kanał wideo i kanał telemetrii) i nie może odzyskać kontroli nad tym dronem w trakcie całego procesu. System przesyła jedynie precyzyjny i krótki sygnał, który przejmuje kontrolę nad dronem bez zakłócania innych dronów i sygnałów komunikacyjnych.

Moduł hakowania jest oparty na sensorze RF zasilanym technologią Software-Defined Radio (SDR), co zapewnia jego pełną elastyczność i przyszłą gotowość na nadchodzące zagrożenia. Obsługuje on najbardziej zaawansowane opatentowane protokoły radiowe dla dronów dalekiego zasięgu, z unikalną możliwością ich przeprogramowania tak, aby latały nową trasą zapewniającą bezpieczne lądowanie. Moduł ma możliwość jednoczesnej obsługi wielu dronów wykonujących lot w trybie ręcznym, jak i automatycznym (autopilot).

Moduł jest zaprojektowany do obsługi wszystkich standardowych i zastrzeżonych technologii radiowych używanych przez komercyjne drony. Dostawca systemu zapewnia usługę ciągłej aktualizacji oprogramowania, umożliwiając aktualną reakcję na nowe modele dronów oraz komponenty radiowe wykonane przez majsterkowiczów.

System antydronowy HAWK występuje w wersji stacjonarnej i mobilnej. W ostatnim czasie funkcjonalność hakowania zyskuje coraz większe zainteresowanie służb mundurowych, wojska i infrastruktury krytycznej. Moduł hakowania jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez naszych klientów podczas wdrożeń, pokazów i testów.

Na jakie cechy szczególnie zwracają uwagę nasi klienci?

  • Przejęcie kontroli nad „wrogim” dronem. Moduł hakowania umożliwia przeprogramowanie drona, skierowanie go na nową trasę i zmuszenie do lądowania w kontrolowany i bezpieczny sposób.
  • Możliwość zapanowania nad rojem dronów.
  • Ustalenie miejsca startu oraz przebywania operatora.
  • Stała aktualizacja oprogramowania. Szybkie dostosowanie systemu do nowych modeli dronów i „samoróbek”.

Kontakt

Dodatkowych informacji na temat rozwiązań i systemów, które oferujemy, udzielą nasi konsultanci. Prosimy o kontakt bezpośrednio z wybraną osobą lub przez poniższy formularz.

 

Hertz Systems Ltd Sp. z o. o.
al. Zjednoczenia 118 A
65-120 Zielona Góra
email: hertz@hertzsystems.com
tel.: +48 68 328 70 00
Dział Badań i Rozwoju
Park Technologii Kosmicznych

ul. Nowy Kisielin – A. Wysockiego 1
66-002 Zielona Góra