AKTUALNOŚĆ

2 czerwca 2016 | AKADEMIA HERTZ

Kosmiczna Akademia Hertz Systems

Kosmiczna Akademia Hertz Systems

W Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze odbyło się dwudniowe szkolenie dotyczące „Podstaw technologii projektów kosmicznych”, w czasie którego omawiano m.in. temat budowy satelitów i aparatury potrzebnej do badania kosmosu. Organizatorem wydarzenia była firma Hertz Systems, w ramach cyklu szkoleń pod ogólną nazwą „Akademia Hertz Systems”.  Dwudniowe seminarium poprowadził dr inż. Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

„Podstawy technologii projektów kosmicznych” to pierwsze z cyklu szkoleń planowanych przez firmę z Zielonej Góry pod ogólną nazwą „Akademia Hertz Systems”. Szkolenie, które odbyło się w dniach 16-17 maja 2016 r. poprowadził dr inż. Piotr Orleański, zastępca dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN ds. rozwoju technologii. Jego zadaniem miało być m.in. przestawienie możliwości województwa lubuskiego w rozwoju technologii kosmicznych oraz udziału firm i uczelni z tego regionu w biznesie kosmicznym.

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z projektami aparatury satelitarnej oraz ze sposobem organizacji projektów i struktury konsorcjów zajmujących się badaniem kosmosu. Spora część szkolenia została poświęcona na dokładne omówienie problemów z budową i funkcjonowaniem satelitów. CBK PAN ma w tym spore doświadczenie, ponieważ to w tym instytucie były testowane wszystkie polskie satelity czyli studencki PW-Sat oraz pierwsze polskie satelity naukowe Brite-PL1 Lem i Brite-PL2 Heweliusz.

Dr inż. Piotr Orleański przekonywał słuchaczy, że na ostateczną przydatność satelity wpływa wiele czynników. Są to nie tylko materiały, z których został zbudowany korpus satelity, ale także wszelkie interfejsy znajdujące się na jego pokładzie (mechaniczne, optyczne, termiczne) oraz aparatura pomiarowa.

Jeden z paneli omawiał kwestie związane z wymaganiami środowiskowymi i testami, jakie muszą przejść wszystkie projekty związane z badaniem kosmosu. W jego trakcie poruszone zostały tematy m.in. wpływu nieważkości, próżni oraz radiacji na działanie satelity oraz rodzaje testów przeprowadzonych w laboratoriach przed wysłaniem gotowego urządzenia w kosmos.

W ocenie dra inż. Piotra Orleańskiego rynek projektów związanych z wykorzystaniem kosmicznych technologii stale się powiększa i jest ogromną szansą dla polskiego, a zwłaszcza lubuskiego biznesu. Od naszego wejścia do Europejskiej Agencji Kosmicznej w roku 2012 liczba polskich firm, która inwestuje w biznes kosmiczny, powiększa się w postępie geometrycznym.

Anna Mroczkowska, dyrektor Projektów Kosmicznych i Specjalnych Hertz Systems, która uczestniczyła w dwudniowym szkoleniu, uważa, że aktywność w obszarze kosmicznych technologii wymaga czasu oraz poświęcenia, ale jest to inwestycja, która się opłaca, gdyż przyniesie zyski zarówno finansowe, jak i w postaci technologii, które wpłyną na życie codzienne Polaków.

Pomysł szkoleń narodził się w firmie Hertz Systems na jesieni 2015 roku. Celem było rozwijanie kompetencji w zakresie technologii i projektów kosmicznych poprzez kontakt z naukowcami posiadającymi praktyczne doświadczenie w tych dziedzinach. Zdaniem władz firmy Hertz Systems współpraca w układzie środowisko naukowe – biznes stanowi najkorzystniejszy model rozwoju kompetencji, także pod względem aspektu edukacyjnego. Postanowiono cykl szkoleń nazwać „Akademia Hertz Systems” i w jej ramach realizować warsztaty oraz prelekcje z zaproszonymi gośćmi zajmującymi się tematyką kosmiczną. Pierwotnie szkolenia te miały charakter zamkniętych i były skierowane przede wszystkim do kadry firmy. W październiku 2015 roku miało natomiast miejsce spotkanie prof. Zbigniewa Kłosa z Centrum Badań Kosmicznych PAN z przedstawicielami Hertz System w formule konwersatorium z ekspertem.

Majowe szkolenie z dr inż. Piotrem Orleańskim miało już bardziej otwarty charakter. Ze względu na tematykę warsztatów, oprócz inżynierów i kierowników zespołów projektów kosmicznych firmy Hertz Systems, zostali zaproszeni także uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Zielonej Górze oraz studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, ze szczególnym uwzględnieniem słuchaczy kierunku „Inżynieria kosmiczna”. Nowa, bardziej otwarta, formuła Akademii Hertz Systems będzie rozwijana i kontynuowana.

Kontakt

Dodatkowymi informacjami na temat rozwiązań i systemów, które oferujemy, służą nasi konsultanci. Prosimy o kontakt z bezpośrednio wybraną osobą lub przez poniższy formularz.


Hertz Systems Ltd Sp. z o. o.
al. Zjednoczenia 118 A
65-120 Zielona Góra
Dział Badań i Rozwoju
ul. Nowy Kisielin – A. Wysockiego 2
66-002 Zielona Góra


    Live Chat Software