AKTUALNOŚĆ

28 czerwca 2021 | OGÓLNE, SPACE

Ciężar nieważkości – 43. rocznica lotu w kosmos Gen. Mirosława Hermaszewskiego

Ciężar nieważkości – 43. rocznica lotu w kosmos Gen. Mirosława Hermaszewskiego

„Podczas końcowego manewru zbliżania przelecieliśmy nad kosmodromem Bajkonur, będąc w odległości 260 metrów od stacji Salut-6. Połączenie nastąpiło w rejonie jeziora Bajkał. W końcowej fazie operacji napięcie emocjonalne wzrosło, bowiem byliśmy świadomi deficytu czasu, a zbliżała się noc. Zdążyliśmy. Stanowimy teraz naukowo-badawczy kompleks orbitalny Sojuz-29 – Salut-6 – Sojuz-30.  O godz. 23:06 powtórnie przelatuję nad Polską. Nie mam czasu choćby zerknąć. Zajęci jesteśmy sprawdzaniem hermetyczności połączenia ze stacją. Ta procedura zajmuje nam dwa pełne okrążenia.” To wspomnienia Generała Mirosława Hermaszewskiego z autobiografii „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty”

27 czerwca 1978 roku rozpoczął się lot kosmiczny pojazdu Sojuz-30. 28 czerwca nastąpiło połączenie pojazdu ze stacją Salut-6. Na pokładzie Sojuz-30 znajdował się pierwszy, i jak na razie jedyny, polski kosmonauta major Mirosław Hermaszewski.

Mamy zaszczyt współpracować z generałem Hermaszewskim, który wspiera nas swoim doświadczeniem m.in. w pracy nad projektami kosmicznymi i jest ambasadorem firmy Hertz Systems.

Za udział w locie Mirosław Hermaszewski otrzymał awans na stopień podpułkownika oraz odznaczenia Złotą Gwiazdę Bohatera Związku Radzieckiego, Order Lenina oraz Order Krzyża Grunwaldu I Klasy.

Kontakt

Dodatkowych informacji na temat rozwiązań i systemów, które oferujemy, udzielą nasi konsultanci. Prosimy o kontakt bezpośrednio z wybraną osobą lub przez poniższy formularz.

 

Hertz Systems Ltd Sp. z o. o.
al. Zjednoczenia 118 A
65-120 Zielona Góra
email: hertz@hertzsystems.com
tel.: +48 68 328 70 00
Dział Badań i Rozwoju
Park Technologii Kosmicznych

ul. Nowy Kisielin – A. Wysockiego 1
66-002 Zielona Góra